Tu vari. Uz veselību!
Pakalpojumi šeit
 

AIZSARGĀ SEVI UN MĪĻOS! LAI PIETEIKTOS VAKCINĀCIJAI PRET COVID19 - SPIED ŠEIT

Plānotais vakcinācijas process pret Covid-19 rudenī

Lapa tika atjaunota: 26.08.2022

Pieaugot iedzīvotāju interesei par balstvakcinācijas veikšanu pret Covid-19 infekciju, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Nacionālais veselības dienests (NVD) rīkoja preses konferenci 26. augustā par plānoto vakcinācijas procesu rudenī.

https://manavakcina.lv/

LAI PIETEIKTOS VAKCINĀCIJAI pret COVID19- SPIED ŠIET

Sagaidāms, ka pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 būs pieejamas pēc to reģistrācijas Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA). Lai arī precīzi nav iespējams prognozēt, kad EZA pabeigs izvērtējumu, ātrākais iespējamais laiks - šī gada septembrī. Pielāgoto vakcīnu pieejamība Latvijā un citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir atkarīga no vakcīnas reģistrācijas procesa gaitas un tā rezultāta.

Dr.Ainis Dzalbs, Imunizācijas valsts padomes loceklis informē, ka “ar šobrīd cirkulējošo vīrusa paveidu un tā apakšvariantiem pārslimošanas epizodi vairs nevar pielīdzināt vienai vakcīnas devai. Ir zināms, ka imunitāte pēc pārslimošanas ir ļoti īslaicīga (vidēji 60 dienas) un šī imunitāte ir ļoti specifiska konkrētam izraisītājam. Tāpēc padome rekomendējusi neveidot sarežģītus Covid-19 vakcinācijas algoritmus, bet piemērot vienas balstvakcinācijas principu neatkarīgi no iepriekš saņemto vakcīnu devu skaita.

“Vakcinācija ir efektīvs veids kopējās sabiedrības veselības uzlabošanā. Pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku no Covid-19,” tā Larisa Savrasova, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta uzraudzības Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja.

NVD vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala informē, ka “vakcinācijai pieteikties var savā ģimenes ārsta praksē, vietnē manavakcina.lv, kā arī ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos. Informācija par vakcinācijas kabinetiem atrodama NVD tīmekļa vietnē.”


SPKC un NVD ir apkopojuši aktuālākos jautājumus un atbildes par vakcināciju un digitālajiem Covid-19 sertifikātiem.  

Vakcinācija pret Covid-19

Kas ir oriģinālā Covid-19 vakcīna?

Jau reģistrētās Covid-19 vakcīnas, kuru sastāvā kā imunizējošais antigēns izmantots tikai SARS CoV-2 vīrusa Wuhan varianta pīķa proteīns.

Informatīvs materiāls "Vakcinācija pret Covid-19 ar oriģinālajām vakcīnām"

Kas ir pielāgotā Covid-19 vakcīna?  

Oriģinālajām vakcīnām sekojoši reģistrētās Covid-19 vakcīnas, kur kā imunizējošie antigēni kombinācijā ar Wuhan variantu izmantoti biežāk cirkulējošie vīrusa varianti.

Informatīvs materiāls "Vakcinācija pret Covid-19 ar pielāgotajām vakcīnām"

Mērķa grupas balstvakcinācijas veikšanai ar oriģinālo vakcīnu

Šobrīd vakcinēties aicināti cilvēki, kas nav uzsākuši primāro vakcināciju un vēl nav saņēmuši 1. balstvakcināciju.  

Savukārt 2. balstvakcināciju veikt aicināti:  

  • imūnsupresētie cilvēki,
  • cilvēki ar hroniskām slimībām,
  • seniori vecumā no 65 gadiem,  
  • pārējā sabiedrība (pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu).
  • Līdz pielāgoto vakcīnu reģistrācijai un piegādēm Latvijā, joprojām var veikt vakcināciju ar esošajām, oriģinālajām vakcīnām.
Mērķa grupas balstvakcinācijas veikšanai ar pielāgoto vakcīnu

Vakcinācija rekomendējama visai sabiedrībai.  

  • Stingri rekomendējama:
  • imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām,
  • cilvēkiem ar hroniskām slimībām,
  • ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un to aprūpes personālam,
  • senioriem vecumā no 65 gadiem,  
  • veselības aprūpes personālam,
  • grūtniecēm.
Vai veikt balstvakcināciju tagad, vai tomēr gaidīt pielāgoto vakcīnu?

Ja esat augsta riska pacients, tad balstvakcinācija būtu veicama tagad un atkārtota balstvakcinācija ar pielāgoto vakcīnu ne ātrāk kā pēc 3 mēnešiem pēc pēdējās devas.

Nesen veicu balstvakcināciju ar oriģinālo vakcīnu, kad drīkst veikt otro balstvakcināciju?
  • 3 mēnešus pēc pēdējās oriģinālās vakcīnas saņemšanas - cilvēkiem no 65 gadu vecuma un imūnsupresētiem cilvēkiem,
  • 6 mēnešus pēc pēdējās oriģinālās vakcīnas saņemšanas - visiem pārējiem iedzīvotājiem,
  • 1 mēnesi pēc pārslimošanas ar Covid-19.
No kāda vecuma drīkst saņemt pielāgotās vakcīnas?

Pielāgotās vakcīnas gan primārajā vakcinācijā, gan balstvakcinācijā plānotas pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma. Bērniem 5-11 gadu vecumā tiek izmantotas esošās, oriģinālās vakcīnas, jo pagaidām reģistrācijas procesā Eiropas Zāļu aģentūrā ir pielāgotās vakcīnas izmantošanai tikai cilvēkiem no 12 gadu vecuma.

Kādu ražotāju vakcīnas būs pielāgotās vakcīnas?

Pielāgotās vakcīnas būs Pfizer-BioNTech “Comirnaty” un Moderna “Spikevax”.  

Kad būs pieejamas pielāgotās vakcīnas?

Sagaidāms, ka pielāgotās vakcīnas būs pieejamas pēc to reģistrācijas Eiropas Zāļu aģentūrā un piegādei Latvijā. Lai arī precīzi nav iespējams prognozēt, kad Eiropas Zāļu aģentūra pabeigs izvērtējumu, ātrākais iespējamais laiks - šī gada septembrī. Pielāgoto vakcīnu pieejamība Latvijā un citās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir atkarīga no vakcīnas reģistrācijas procesa gaitas un tā rezultāta.

Kāpēc pārslimošanas fakts vairs netiks pielīdzināts vienai vakcīnas devai?

Saskaņā ar Latvijas Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām ar šobrīd cirkulējošo vīrusa paveidu un tā apakšvariantiem pārslimošanas epizodi vairs nevar pielīdzināt vienai vakcīnas devai. Jāņem vērā, ka iespējams atkārtoti inficēties pat pēc 2 mēnešiem.

Nesen pārslimoju Covid-19, kad drīkst vakcinēties?

Vakcināciju drīkst veikt 1 mēnesi pēc simptomu parādīšanās vai pozitīvā testa (ja simptomu nebija).

Vai vakcinācija ir obligāta, lai varētu strādāt?

Vakcinācijas veikšana nav jāsaista ar nodarbinātību.

Kā pieteikties vakcinācijai pret Covid-19?
  • Sazinoties ar sava ģimenes ārsta praksi.
  • Sazinoties ar ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetu.
  • Vietnē Manavakcina.lv
  • Jāņem vērā, ka telefoniska pieteikšanās, zvanot pa tālruni 8989, šobrīd netiek piedāvāta.
  • Digitālais Covid-19 sertifikāts
Vai pēc otras balstvakcinācijas veikšanas ir pieejams jauns sertifikāts?

Jā, pēc otras balstvakcinācijas veikšanas tīmekļa vietnē www.covid19sertifikats.lv ir pieejams jauns digitālais Covid-19 sertifikāts. Tā nosaukums ir “Balstvakcinācijas sertifikāts”.

Vai sertifikāts ir derīgs ceļošanai?

Digitālā Covid-19 sertifikāta derīguma termiņš ieceļošanai Eiropas Savienības dalībvalstīs, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs (Islande, Norvēģija, Lihtenšteina) un Šveices Konfederācijā ir 9 mēneši. Savukārt prasības attiecībā uz sertifikāta derīguma termiņu un izmantošanu valsts iekšzemē (ēdināšanas iestāžu apmeklēšanai, pakalpojumu saņemšanai u.c.) katra valsts nosaka individuāli.

  • Pirms došanās ārpus Latvijas, ikvienam ieteicams noskaidrot par mērķa valsts:
  • prasībām attiecībā uz ieceļošanu (sertifikāta uzrādīšanu elektroniskā vai papīra formātā, Covid-19 testa veikšanas nepieciešamību u.c.);
  • prasībām attiecībā uz vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu un izmantošanu iekšzemē.
  • Iepriekš minēto informāciju iedzīvotāji var noskaidrot, sazinoties ar attiecīgās valsts Kontaktpunktu. To tālruņu numurus un e-pastus var noskaidrot Nacionālā veselības dienesta tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Saziņa ar Kontaktpunktu”.  
Kas ir sertifikāta tehniskais derīguma termiņš?

Visiem izveidotajiem digitālajiem Covid-19 sertifikātiem ir tehniskais derīguma termiņš – 1 gads. Tas nozīmē, ka pēc 1 gada esošais sertifikāts vairs nav aktīvs un tīmekļa vietnē www.covid19sertifikats.lv automātiski tiks izveidots jauns sertifikāts, kuru var izmantot turpmāk. Šo prasību Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm nosaka ES regula.  


Profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta

Bezmaksas profilaktiskā apskate

Iedzīvotāji, kuri gada laikā nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar kādu saslimšanu, tiek aicināti doties pie ģimenes ārsta (kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu) uz bezmaksas profilaktisko apskati. Pacienta iemaksa par profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta nav jāmaksā!

Profilaktisko apskati var veikt pacienti no 18 gadu vecuma. Bērniem profilaktiskās apskates paredzētas atbilstoši bērnu profilaktisko apskašu grafikam.

Lai veiktu profilaktisko apskati, pacientam laicīgi jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi un jāvienojas par vizītes dienu un laiku. Apskates laikā ģimenes ārsts iztaujā pacientu, izvērtē vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic asinsspiediena un pulsa noteikšanu, sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu, vēdera iztaustīšanu, limfmezglu apskati, vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu, krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu u. c. pārbaudes.

    Pēc apskates veikšanas ģimenes ārsts var ieteikt papildu izmeklējumus, ārstu speciālistu konsultācijas vai arī sniegt rekomendācijas par to, kuriem apstākļiem savā veselības stāvoklī turpmāk pacientam vajadzētu pievērst uzmanību.


    Sirds un asinsvadu slimību noteikšana ar SCORE metodi ģimenes ārsta praksē

    Papildus ikgadējajai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā vienu reizi tiks novērtēts arī sirds un asinsvadu saslimšanu risks atbilstoši SCORE metodei, pirms tam veicot sirds un asinsvadu un smēķēšanas anamnēzes izvērtēšanu, asinsspiediena noteikšanu, ķermeņa masas indeksa, kopējā holesterīna un glikozes līmeņa asinīs noteikšanu, kā arī sirds un miega artēriju auskultāciju. Vairāk informācijas.


    Vēža savlaicīgas atklāšanas programma

    Ģimenes ārstam ir būtiska loma arī vēža savlaicīgā atklāšanā, jo viņš ir pirmais speciālists, pie kā vēršas pacients. Uzklausot sūdzības un izvērtējot simptomus, ārsts var uzsākt mērķtiecīgu tālāku izmeklēšanu, nepieciešamības gadījumā pacientu ievirzot "zaļajā koridorā".

    Pacientes praksē var interesēties par iespējām veikt valsts apmaksāto profilaktisko krūšu vai dzemdes kakla pārbaudi, kuru veikšanai tiek nosūtīta NVD uzaicinājuma vēstule, savukārt ikviens pacients vecumā no 50 līdz 74 gadiem – par iespēju reizi gadā veikt testu zarnu vēža noteikšanai, lai noskaidrotu, vai nav pamata aizdomām par ļaundabīgām slimībām.

    Vai par ģimenes ārsta mājas vizīti ir jāmaksā?

    Valsts apmaksāta ģimenes ārsta mājas vizīte tiek nodrošināta:

    • bērniem līdz 18 gadu vecumam;
    • I grupas invalīdiem;
    • pacientiem, kuriem nepieciešama ilgstoša plaušu mākslīgā ventilācija;
    • pacientiem, kuri saņem paliatīvo (gulošiem pacietiem ar noteiktām diagnozēm) un veselības aprūpi mājās;
    • mājas apstākļos mirušām personām, lai apliecinātu nāves faktu.
    Par ģimenes ārsta mājas vizīti pacienta līdzmaksājums 2,85 EUR apmērā jāveic (ja pacients neatbilst kādai no pacienta līdzmaksājuma atbrīvotajai iedzīvotāju kategorijai):
    • pacientiem vecākiem par 80 gadiem;
    • pacientiem ar gripas saslimšanu gripas epidēmijas laikā;
    • personām ar psihiskiem traucējumiem (saskaņā ar SSK-10 pamata diagnozes kodi F01, F20 un F73).

    MAKSAS PAKALPOJUMI

    PK

    Nosaukums

    Cena

    EUR

    1.    

    Autovadītāja medicīniskā izziņa

    25.00

    2.    

    Medicīniskā izziņa ieroča nēsāšanai

    25.00

    3.    

    Medapskate un izziņa par atbilstību darbam

    15.00

    4.    

    Izziņa par veselības stāvokli

    2.00

    5.    

    Izziņa par veselības stāvokli apdrošināšanas iestādei, policijai, tiesai vai citai iestādei pēc pacienta vēlēšanās

    8.00

    6.    

    Izziņa par veselības stāvokli svešvalodā [ par 1 lapu ]

    8.00

    7.    

    Injekcija – ādā, zemādā, muskulī

    2.00

    8.    

    Injekcija - vēnā

    3.00

    9.    

    Infūzijas (bez medikamentu cenas):

    15.00

    10.  

    Asins analīžu paņemšana ar vienu vakutaineru

    1.50

    11.  

    Hemoglobīna noteikšana asinīs

    (izņemot valsts programmā noteiktās diagnozes)

    1.50

    12.  

    Cukura noteikšana asinīs

    (izņemot valsts programmā noteiktās diagnozes)

    1.50

    13.  

    Holesterīna noteikšana asinīs

    (izņemot valsts programmā noteiktās diagnozes)

    1.50

    14.  

    Zema blīvuma holesterīna noteikšana asinīs

    (izņemot valsts programmā noteiktās diagnozes)

    1.50

    15.  

    Urīna analīze

    (izņemot valsts programmā noteiktās diagnozes)

    1.50

    16.  

    Inhalācijas ar nebulaizeru - 1X (bez medikamentu cenas)

    4.00

    17.  

    Vakcinācija (BEZ VAKCĪNAS)

    (izņemot valsts programmu)

    3.00

    18.  

    EKG

    (izņemot valsts programmā noteiktās diagnozes)

    5.00

    19.  

    MĀJAS VIZĪTE

    25.00

    20.  

    Mājas vizīte pacientiem vecākiem par 80 gadiem

    2.85

    21.  

    Mājas vizīte  praksē reģistrētajiem 1. gr. invalīdiem

    bezmaksas

    22.  

    Mājas vizīte  praksē reģistrētajiem paliatīvās aprūpes pacientiem

    bezmaksas

    23.  

    Mājas vizīte praksē reģistrētajiem bērniem līdz 18 gadiem

    bezmaksas

    24.  

    MAKSAS KONSULTĀCIJA [ĀRPUS „AKŪTĀS STUNDAS” VAI JA NEPIERAKSTĪTS PACIENTS VĒLAS TIKT PIEŅEMTS PIERAKSTA LAIKĀ VAI ĀRPUS PIEŅEMŠANAS LAIKA, IZSLĒGTAJIEM PACIENTIEM, VAI TIEM, KAM NAV PASTĀVĪGAS UZTURĒŠANĀS ATĻAUJAS LATVIJĀ VAI PERSONAS KODA]

    14.00

    Diabēta pacientu aprūpe

     Diabētiskās pēdas aprūpe Diabētiskās pēdas aprūpe

    Pacientiem ar cukura diabēta saslimšanu no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta aprūpe diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā, kurā pēdu aprūpi nodrošina podologs.

    Pacientam, kurš slimo ar cukura diabētu, nosūtījumu uz diabētiskās pēdas aprūpes kabinetu, izvērtējot pacienta pēdu veselības stāvokli, var izsniegt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, kurš ir līgumattiecībās ar valsti (piemēram, endokrinologs). Šiem pacientiem endokrinologs ir tiešās pieejamības speciālists, pie kura var doties bez nosūtījuma.

    Lēmumu par pēdu aprūpes biežumu un nepieciešamo aprūpes apjomu pieņem ārsts, izvērtējot cukura diabēta pacienta pēdu stāvokli. Saņemot valsts apmaksātu veselības aprūpi Diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā, pacientam nav jāveic pacienta iemaksas vai līdzmaksājumi.


    Diabēta pacientu apmācības kabinetiDiabēta pacientu apmācības kabineti

    No 2018. gada pacientiem ar cukura diabētu no valsts budžeta līdzekļiem tiek nodrošināta apmācība diabēta apmācības kabinetā. Šajā kabinetā pacientu apmācību veic sertificēta diabēta apmācības māsa (Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā pakalpojumus papildus sniedz arī bērnu endokrinologs).

    Pirmreizēju apmācību veic grupā (ne mazāk par četriem pacientiem ar apstiprinātu diagnozi vai viņu tuviniekiem) vai individuāli, sniedzot informāciju par veselīga uztura plānošanu, fiziskām aktivitātēm cukura diabēta pacientam, cukura diabēta paškontroli un terapijas efekta vērtēšanu, mērķtiecīgu medikamentu lietošanu (arī insulīna injekciju tehnika, uzglabāšana), individuālo aprūpes problēmu risināšanu (tajā skaitā, insulīna devu adaptācija, ceļojumi, maiņu darbs), komplikāciju risku samazināšanu (tajā skaitā - blakus slimību gadījumā, smēķēšanas atmešanas veicināšana).

    Ne biežāk kā reizi piecos gados veic atkārtotu apmācību grupā (ne mazāk par četriem cukura diabēta pacientiem), atkārtoti sniedzot informāciju, kas tika nodrošināta pirmreizējās apmācības laikā, kā arī par citiem jautājumiem pēc endokrinologa vai bērnu endokrinologa ieteikuma - ja notikusi terapijas stratēģijas maiņa, ja diabēta pacientei iestājusies grūtniecība, ja ir slikti kompensēts cukura diabēts (HbA1c >8%) vai ja novērojamas biežas hipoglikēmijas.

    Individuālu atkārtotu cukura diabēta pacientu apmācību veic, ja nav iespējams pacientam nepieciešamo informāciju sniegt, veicot apmācību grupā.

    Prioritāri pakalpojumus diabēta apmācības kabinetā nodrošina personām, kurām nepieciešama pirmreizēja apmācība.

    Diabēta apmācības kabinetā pacienti saņem pakalpojumus ar ģimenes ārsta, endokrinologa, vai bērnu endokrinologa nosūtījumu, ja apmācību veic pirmo reizi un ar endokrinologa vai bērnu endokrinologa nosūtījumu, ja apmācību veic atkārtoti.

     

    Ārstniecības iestādes, kurās darbojas valsts apmaksāti diabēta apmācības kabineti

          TeritorijaĀrstniecības iestādes nosaukumsAdreseTālrunis
          RīgaRīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcaHipokrāta iela 2, Rīga, LV-1038      Lielvārdes iela 68, Rīga, LV-100667000610
          RīgaPaula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcaPilsoņu iela 13, Rīga, LV-100267069280 (reģistratūra)
          67069942 (kabinets)
          RīgaBērnu klīniskā universitātes slimnīcaVienības gatve 45, Rīga, LV-100480708866
          KurzemeJaunliepājas primārās veselības aprūpes centrsAldaru iela 20/24, Liepāja, LV-340163481533
          ZemgaleJēkabpils reģionālā slimnīcaStadiona iela 1, Jēkabpils, LV-520125908991, 65237840
          ZemgaleJelgavas poliklīnikaSudrabu Edžus iela 10, Jelgava, LV-300163022101
          ZemgaleZemgales diabēta centrsZemgales prospekts 15, Jelgava, LV-300163084631
          LatgaleRēzeklnes slimnīca18. Novembra 41, Rēzekne, LV-460168805050
          LatgaleDaugavpils reģionālā slimnīcaViestura 5, Daugavpils, LV-540465422419

          Atbrīvojums no pacienta līdzmaksājuma

          Ja veikto pacienta līdzmaksājumu kopsumma kalendāra gada laikā ir sasniegusi 570,00 eiro, tad pacients var saņemt atbrīvojumu no turpmāko pacienta līdzmaksājumu veikšanas attiecīgajā gadā (kalendāra gada ietvaros).

          Pacienta līdzmaksājumu kopsummā tiek ņemti vērā veiktie līdzmaksājumi par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas saņemti ārstu praksēs, veselības centros un slimnīcās, ieskaitot līdzmaksājumus par diagnostiskajiem izmeklējumiem ambulatori un dienas stacionārā, kā arī apdrošinātāja segtos pacienta līdzmaksājumus.


          Ja pacienta līdzmaksājumu kopsumma, kas veikta kalendāra gada laikā, ir sasniegusi 570,00 eiro, iedzīvotājam ir jāvēršas kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām ar iesniegumu un jāuzrāda maksājumu dokumentu oriģināli (kases čeki, stingrās uzskaites kvītis).

          NVD teritoriālās nodaļas pārbauda iesniegtos dokumentus un izsniedz izziņu par atbrīvojumu no pacienta līdzmaksājumu veikšanas līdz kalendārā gada beigām. Izsniegtā izziņa iedzīvotājam jāuzrāda, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.


          Kādi maksājumus apliecinoši dokumenti ir derīgi?

          Derīgi ir tikai tie maksājuma dokumenti, kuros uzrādīts, ka veikts līdzmaksājums par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu. Aprēķinot pacienta līdzmaksājumu kopsummu, netiek ņemti vērā:

          • līdzmaksājumi par veiktajām operācijām (līdzmaksājums par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām manipulācijām var tikt iekasēts ne vairāk kā 31 eiro apmērā);
          • maksājumi, kas ir veikti par maksas pakalpojumu saņemšanu.

          Kādai informācijai ir jābūt norādītai maksājumus apliecinošajos dokumentos?

          Pacientam jāseko līdzi veikto pacienta līdzmaksājumu kopsummai, saglabājot maksājumu dokumentus (kases čekus, stingrās uzskaites kvītis), uz kuriem obligāti jābūt norādītam:

          • pacienta vārdam un uzvārdam;
          • personas kodam;
          • ārstniecības iestādei.

          Ja maksājums par pacienta līdzmaksājumiem ir veikts internetbankā, maksājuma uzdevumā ir jābūt norādītam precīzam maksājuma mērķim, rēķina numuram un informācijai par to, ka tiek apmaksāts līdzmaksājums.

          Kas ir vēža profilaktiskās pārbaudes?

          Dzemdes kakla un krūšu profilaktiskās pārbaudes

          Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas izlases kārtībā atbilstoši Iedzīvotāju reģistra datiem. Uzaicinājums dzemdes kakla pārbaudei tiek nosūtīts sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem (reizi trijos gados), savukārt krūts vēža pārbaudei (ar mamogrāfijas metodi) sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem (reizi divos gados). Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas uz sievietes deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā pēc personas dzimšanas dienas.

          Vecumi, kuros tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules:

          • Dzemdes kakla vēža profilaktiskajai pārbaudei - 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi.
          • Krūts vēža profilaktiskajai pārbaudei - 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi.

          2018. gadā uzaicinājuma vēstuli dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai saņems sievietes, kuras ir dzimušas 1951., 1954., 1957., 1960., 1963., 1966., 1969., 1972., 1975., 1978., 1981., 1984., 1987., 1990., 1993. gadā. Uzaicinājums ir derīgs trīs gadus, taču aicinām veikt izmeklējumu dažu mēnešu laikā no uzaicinājuma saņemšanas. (Uzaicinājums netiek nosūtīts sievietei, kurai gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam ir veikts dzemdes kakla citoloģisks izmeklējums.)

          2018. gadā uzaicinājuma vēstuli krūts vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai saņems sievietes, kuras ir dzimušas 1950., 1952., 1954., 1956., 1958., 1960., 1962., 1964., 1966. un 1968. gadā. Uzaicinājums ir derīgs divus gadus, taču aicinām veikt izmeklējumu dažu mēnešu laikā no uzaicinājuma saņemšanas. (Uzaicinājums netiek nosūtīts sievietei, kurai gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam ir veikts mamogrāfijas izmeklējums.)

          No 2018. gada krūts un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi (piemēram, ja tā ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta). Informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

          Ir gadījumi, kad uzaicinājuma vēstule profilaktiskajam dzemdes kakla vai krūts vēža izmeklējumam netiek nosūtīta: ja dzemdes kakla vai mamogrāfijas izmeklējumu sieviete veica ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam; ja sievietei ir uzstādītas noteiktas slimību diagnozes (piemēram, dzemdes kakla ļaundabīgs audzējs, krūts ļaundabīgs audzējs); ja sievietei ir veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras (piemēram, izņemts dzemdes kakls); ja uz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdi sievietei nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā.

          Ja sievietei ir sūdzības par veselības stāvokli, viņa bez nosūtījuma var vērsties pie jebkura ginekologa, kas sniedz valsts apmaksātas konsultācijas. Pacienta iemaksa par ginekologa apmeklējumu ir 4,27 eiro. Mamogrāfijas izmeklējumu ir iespējams veikt ar ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista nosūtījumu, veicot pacienta iemaksu 2,85 eiro apmērā.


          Zarnu profilaktiskā pārbaude

          Valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi reizi gadā var veikt sievietes un vīrieši vecumā no 50 līdz 74 gadiem. Profilaktiskā pārbaude ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs (no trīs sekojošām vēdera izejām).

          Šīs pārbaudes veikšanai uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, pacientam ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.


          Vēža skrīninga vecuma grupas ir noteiktas, pamatojoties uz ārstu profesionālo asociāciju rekomendācijām, kā arī Eiropas Komisijas rekomendācijām par valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programmas ieviešanu dalībvalstīs. Pēc Eiropas Komisijas rekomendācijām, katrai dalībvalstij ieteicams ieviest valsts organizētu vēža skrīningprogrammu, kuras ietvaros vēlams veikt mammogrāfijas izmeklējumu sievietēm vecumā no 50 – 69 gadiem un dzemdes kakla citoloģisko izmeklēšanu sievietēm ne agrāk kā 20 gadu vecumā, bet ne vēlāk kā 30 gadu vecumā.